• Černobílá. Černá a bílá. A miliony odstínů šedi. To je to, co mě v posledních měsících opět zasáhlo a tak jsem se v určitém směru odklonil ze světa digitální čistoty a vrátil se ke královně, analogové fotografii. Začínám opět jako elév, to, co jsem kdysi v hlavě měl je dávno pryč. Ale je to krása, zase vybírat, který film koupit a na jakou příležitost, jestli jemný, nebo kontrastní ... jakou vývojku, jak dlouho vyvolávat. Jestli stockem nebo ředěnou.... těch možností je tolik, že to tvoří samostatnou galaxii ve vesmíru. Uvidíme.

Že "Mamča" není žádnej aparát pro rychlé akce je jasný. Nicméně mě osobně trápilo nejvíc, že jsem nebyl schopný zaostřit, i kdybych dělal bůhví co. A tak po usilovném hledání na netu jsem objevil kouzelné "koukátko", jak jsem ten bazmek pojmenoval. Dostal důvěru před dioptrickou korekcí. I když, jak se říká, nikdy neříkej nikdy. Protože korekci budu asi pořizovat do šachty, přeci jen člověk používá oba způsoby ostření. Takže i když v nové Mamče vidím o hodně lépe, bez koukátka to zatím prostě nejde, pojmy jako osa oka, cylindr a tak dále mi ku**vsky komplikují život. 

No a protože jsem zatím ohledně korekce do šachty nenalezl zdroj, jemuž bych věřil, musel jsem hledat řešení pro hledáček. Navíc, co si budeme povídat, si ho člověk pořídil proto, že to má automatiku na měření expozice a nechce se mu pořád měřit ručně, že? No, Japonci nejsou žádný béčka a samozřejmě řešení mají. Jmenuje se to Mamiya Magnifier Finder FD701 nebo-li jak říkám já, koukátko. Výhodou je, že dioptrická korekce není konstantní a tudíž 1 bazmek řeší problémy více lidí, nepotřebujete k tomu další a další příslušenství.

No a jak to celé funguje ? Prostě to pomocí kolejniček přichytíte k hledáčku, sundáte objektiv a ručně si pěkně zaostříte otáčením prstence na koukátku tak, abyste viděli superostře kruhy na matnici. Pak pěkně koukátko zaaretujete pomocí šroubku - a máte vyhráno. Jednoduché, že? Ale to jsou skutečně Japonci. Vymyslí jednoduchou věc, která jednoduše funguje a jednoduše maká. A nechají si to sakra zaplatit. I Kdy proti tomu, co se děje u nás v podobě po*ebané DPH ... to je zlodějina za bílého dne. Nicméně, to jsme někde jinde. Zkrátka a dobře,v přiložených fotografiích vidíte výsledek prvního testu a už se těším na další v podobě ostření při portrétování.

Comments powered by CComment

Oslovily Vás moje ukázky? Klikněte na vstup do Portfolia.

Ceník fotografických balíčků

Najdete mě na:

Narozen v roce 1967, srdcem jsem zůstal pořád Broumovákem. Kralupy, kde žiji nyní, se mi prostě nějak "nedostaly pod kůži." Mám rád lidi, komunikaci s nimi a snažím se fotit tak, jak je vidím já, ne jak se chtějí vidět sami.

 

  •  
  •  
  •  
  •