Novinky

Aktuality

V minulém roce jsem promarnil čas, kdy se dá v našich lesích vidět jeden z nejkrásnějších obyvatel hmyzí říše - Roháč obecný. Kamarádi narozdíl ode mě vyrazili a pořídili skvělé úlovky. Proto jsem si dal do kalendáře termín a letos se tohoto fotolovu už i zúčastnil. Je to fajn, když máte kolem sebe lidi, naladěné na stejnou vlnu a to je pořídit zajímavé fotky. Michal Dobeš (www.michaldobes.com) je specialista na přírodu, kamarád Quido a já jsme všestranci, kteří nepohrdneme ničím zajímavým, pokud je to portrét, glamour, akt nebo reportáž včetně té sportovní.

Write comment (0 Comments)

Dneska je to skoro 14 dní, co jsem pořídil tento objektiv a tak mi dovolte seznámit Vás s mými postřehy. Jako první veličina, se kterou jsem se u tohoto kousku seznámil, byla váha. Věřte mi, že se macek pronese skoro jako celý zbytek vaší výbavy. Protože není nezanedbatelná. Ale musíme to vzít pěkně od začátku kvůli lidem, kteří ještě nemají o tomto objektivu žádné znalosti.

Délka objektivu : 291 mm. Hmotnost : 3390 gramů ( o parametrech bude ještě řeč ). Minimální zaostřovací vzdálenost : 150 cm. Zbytek parametrů je tak nějak nepodstatných - mimo toho, že je to objektiv stabilizovaný 4 krokově, ostření HSM a průměrem pro filtry, který je úctyhodných 105 mm. A že clona má 9 lamel, což umožňuje krásný kroužky třeba po dešti.

Write comment (0 Comments)

Po odeslání fotek z prvního závodu jsem byl jako na trní ..... jako odsouzenec, čekající na rozsudek. Ale dopadlo to dobře, a bez problémů jsem se dostal na další závod, tentokrát na závody Extraligy družstev, kde soutěžila družstva domácích AKM Markéta Praha, AK 3ton Slaný, AKM ZP Pardubice (ano, Zlatá přilba) a SC Žarnovica. Těch jezdců není prostě tolik a tak se potkávají napříč různými závody. A věřte, že už leckteří mají své jméno doma i ve světě. Ať jsou to z domácích Josef Franc a Matěj Kůs, Eduard Krčmář nebo Martin Málek (oba Slaný) a jedni z kandidátů na favority Václav Milík a Hynek Štichauer ze ZP Pardubice.

Write comment (0 Comments)

Ahoj. Tak jako každý majitel digitální zrcadlovky se nevyhnu znečištěnému čipu a nastane dilema, jak na to, co udělat, kde ušetřit čas i peníze. Hledáte na síti všelijaké "zaručené" rady a pomoc. Při těch cenách se není ani čemu divit. Já mám radu jedinou - je to zbytečné.

Ač majitel Rolls-Royce od Canonu, po třech foceních ploché dráhy jsem si všiml nepěkných teček na fotkách. Ty hnusný mrchy, co Vás dokážou vytočit, protože si jich většinou všimnete, když nějakou fotku finálně vystavíte. Hmmm ... co s tím? No přeci - vyčistím to! Mám balónek, štěteček, inertní plyn, co vám vyfoukne i suchý z .....u a sadu Eyelead.  To je takovej bazmek, co z lepící pásky přenesete tenkou vrstvu lepidla na gelový polštářek a tisknete to na plochu čipu a zase na ten papírek s lepidlem. No, zapnul jsem foťák, připravil ty zázračný pomůcky, vlezl do menu a zvolil "Čištění čipu". Po známém cvaknutí se objevil ten zázrak. Teda nevím, co na něm stojí ty nehorázný prachy, je to jen takovej obdélníček, co vypadá taky jako gelovej polštářek. 

No, nejdřív jsem to ofoukl, pak pošimral štětcem, pak zase ofoukl, pak vypnul, nasadil sklo, udělal fotku ..... a málem to se mnou švihlo. Bordelu tam bylo nejen ty zmiňované tečky, ale přímo posypaný čip jako mákem. Hrklo ve mě, zase rozebral, otevřel sadu Eyelead a jal se razítkovat dovnitř ven, dovnitř ven..... Musím podotknout, že v kompletní sadě mi chyběly dva ks dodaných papírků, takže osm jich ještě bylo. Zkrátím to - dva dny jsem se s tím drbal, všechny papírky vypotřeboval, v neděli jsem se naštval, jel k Fotoškodovi pro mokré čištění a pak jsem zase nasadil zbývající papírky na Eyeleadu ...... poslední dva. A zase na prd.

 

Takže mi z toho vyplynulo toto ponaučení:

  1. Nepřehazuj na závodech objektivy
  2. Jednou za 1/2 roku to odnes do AWH na vyčištění, protože to vyjde levněji a udělají to profesionálně.

 

Držím Vám palce, protože dva dny nervů za to fakt nestojí a ten čas jsem mohl trávit klidně někde v kopečkách nebo v knajpě.

No, raději asi přeci jen v těch kopečkách ....

Ahoj zase příště.

Write comment (0 Comments)

Plochá dráha. Motosport, který mě vždy lákal, i když jsem se jak malý kluk motal spíš kolem motokrosu. Za to můžou mí rodiče. Máma tam prodávala ve stánku pivo a párky a já je nosil jezdcům. Dostával jsem za to samolepky a propocený rukavice :) Ale nikdy jsem nebyl na ploché dráze, nikdy mě tam táta nevzal .... A bohužel, ani já tam nevzal syna, když to ještě šlo.

No zkrátka, cesta na plochou dráhu mi trvala cca 45 let. O to víc si to ale teď užívám. Mám blízko svatostánek "Markétu" a Slaný, tam jsem ještě ale nebyl. V plánu to je.

Je to super, vzít foťák a obhlížet stopy minulosti - leckterý by dodal, že už Markétu takhle pamatuje, ale já nemám srovnání. Pro mě to je depo, dráha, kde se proháněli na strojích Milan Špinka, Jiří Štancl nebo Jan Holub ( a další ). 
A protože jsem hlavně kvůli focení sportu kupoval i nový fotoaparát, tak jsem tedy vyrazil. Pro začátek mi povolili jeden závod, ale kdo by šel rovnou na Grand Prix, že? :D

No, měl jsem z prvního focení opravdu značně stísněný pocity, v dnešní době si nějak nemůžu uvědomit, že by se rozdávala i druhá šance. Ale hodil jsem to za hlavu, sotva jsem prošel bránou. Dokonce jsem se pousmál nad svou blbostí, jak jsem ještě tři dny zpátky kupoval špunty do uší - dokonce dva typy a ještě dodnes je mám někde v kapse některých kalhot ...  No, došel jsem k dráze a "zkušeným" okem jsem si začal vybírat místo focení. Sem tam jsem při putování potkal fotokolegu, představil se, poklábosil ..... a pak uslyšel krásný zvuk tůrovaného motoru. Postavil jsem se na první polovinu prvního oblouku, těsně k dráze. Že to byla chyba jsem zjistil po projetí první tréninkové skupiny, kdy jsem byl doslova utopen v prudké spršče kamení a prachu. Nebo spíš sprše. Dekoval jsem se odtamtud jak to jen šlo - ale každá zkušenost něco stojí nebo bolí. Tak u mě to bylo obojí :D
Postavil jsem se tedy nahoru nad tribunu mimo dosah létajících kamenů a fotil na dlouhé sklo. Hmmmm .... zkušenost č.2 - Canon 7D (crop) a EF 400/5,6 L USM není dobrá kombinace. Leda že vy stojíte na Markétě a oni jednou v Chebu. Nebo v tom Slaném. Prostě je to kurňa dlouhý a můžete jim fotit přes celý areál. Takže nic moc. Kombinace druhá - 1Dx MII a EF 70-200/2,8 L IS USM II zase na tohle místo krátká a tak jsem to porůznu přehazoval, kombinoval, občas i něco vyfotil a přitom obcházel areál a hledal místa a nakonec jsem prošel i do středu na trávu. A zase fotil, popocházel, hledal, fotil, pokecával ... až to dopadlo takhle a snad na napoprvé zase tak blbě. Teda .. určitě ne, protože už můžu jezdit na další závody, takže jsem prošel. Musím poděkovat speedway-prague.cz za vstřícnost a příležitost,kterou jsem dostal a doufám, že to povede k delší spolupráci.

No a jak vidíte, jsou tu sem tam fotky, album jako celek je ZDE

Mějte se fajn a zase u dalšího dílu ahoj.

Write comment (0 Comments)